محل تبلیغات شما

سخنان کوروش بزرگ

* اینک که به یاری مزدا تاج شاهی بر سر گذاشته‌ام اعلام میکنم که تا روزی که من زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من میدهد دین وآیین و رسوم ملت هایی که من پادشاه آنها هستم را محترم خواهم شمرد و نخواهم گذاشت که حکام و زیر دستان من، رسوم ملت هایی که من پادشاه‌شان هستم یا ملتهای دیگر را مورد تحقیر قرار بدهند یا به آنها  توهین نمایند.

* من از امروز که تاج سلطنت را به سر نهاده‌ام تا روزی که زنده هستم هرگز سلطنت خود را بر هیچ ملتی تحمیل نخواهم کرد و هر ملت آزاد است که مرا به سلطنت خود قبول کند یا ننماید و اگر نخواهد مرا پادشاه خود بداند مبادرت به هیچ جنگی نخواهم کرد.

* من تا روزی که پادشاه ایران و بابل و کشورهای جهات اربعه هستم نخواهم گذاشت کسی به دیگری ظلم کند و اگر شخصی مظلوم واقع شود من حق وی را از ظالم خواهم ستاند و به او خواهم داد و ستمگر را مجازات خواهم کرد، من نخواهم گذاشت کسی مال دیگری را به زور یا بدون پرداخت بهای آن تصرف نماید و نخواهم گذاشت که شخصی کسی را بدون پرداخت مزد کافی به کار وادارد و اعلام میکنم که هر کس آزاد است هر دینی را که میل دارد بپرستد و در هر نقطه که میل دارد ست کند مشروط بر اینکه در آنجا حق کسی را غضب ننماید و هر شغلی را که میل دارد پیش بگیرد و مال خود را به هر نحو که مایل است به مصرف برساند مشروط بر اینکه لطمه به حقوق دیگران نزند.

* من اعلام می کنم که هر کس مسئول اعمال خود میباشد و هیچ کسی را نباید برای تقصیر خویشاوندانش مجازات کرد و اگر یک فرد از خانواده‌ای یا طایفه‌ای مرتکب تقصیر میشود فقط مقصر مجازات میگردد نه دیگران.

* من تا روزی که زنده هستم نخواهم گذاشت که هیچ انسانی ، انسان دیگر را به عنوان غلام یا کنیز بفروشد و حکام من مکلف هستند که در حوزۀ ماموریت خود مانع  از فروش و خرید مردان و ن به رسم بردگی گردند.

*از مزدا خواهانم که مرا در راه اجرای تعهداتم که بر عهده گرفته‌ام موفق گرداند، باشد که دل‌ مردم شاد گردد.

** قسمتی از متن استوانه ی کوروش بزرگ

قسمتی از متن استوانه ی کوروش بزرگ

خشکسالی بزرگ می آید!

امیرکبیر و انقلاب میجی

نخواهم ,گذاشت ,کسی ,سلطنت ,روزی ,* ,را به ,نخواهم گذاشت ,روزی که ,* من ,تا روزی ,هستم نخواهم گذاشت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

بازاریابی ومدیریت بازار درصنعت بیمه